Sailseer

Motorbootclub Leopoldshafen

Øvre Rhinen fra Mannheim til Karlsruhe · Tyskland

Planlæg rute fra Motorbootclub LeopoldshafenVis på kortet

Motorbootclub Leopoldshafen er en havn i farvandet Øvre Rhinen fra Mannheim til Karlsruhe, Tyskland. Faciliteter på stedet: Slæbested. Nærmeste havn ad vandvejen er Club Nautico Karlsruhe - Leimersheim (1 sm). Med Sailseer planlægger du herfra ture med vejr fra ni modeller, tidevand, strøm og brotider.

Havneinfo

Vanddybde: ingen oplysning

Beliggenhed: 49° 06,46' N 008° 21,85' E

Farvand: Rhein · Indlandssø uden vandvej til havet

Fra OpenStreetMap (node/2374939792). Operatør: Motorbootclub Leopoldshafen e.V..

Faciliteter

Slæbested

10-dages udsigt

DagVind knVindstød knfraVejr
indlæses …

Kraftigste vind og vindstød pr. dag som gennemsnit af ECMWF og GFS; fra sjette dag kun tendens. Prognose time for time, modeller og varsler på kortet

Nærmeste havne ad vandvejen

Broer og sluser i nærheden

Havneguider og kort

Regler og formaliteter

Ofte stillede spørgsmål

Hvilke faciliteter har Motorbootclub Leopoldshafen?

Faciliteter på stedet: Slæbested.

Hvilke havne ligger i nærheden af Motorbootclub Leopoldshafen?

Ad vandvejen: Club Nautico Karlsruhe - Leimersheim (1 sm), Hafen (Eggenstein-Leopoldshafen) (1,4 sm), MBC - Motorboot-Club Karlsruhe (5 sm), MYCG - Motoryachtclub Germersheim (7,8 sm), Motorboot Sportverein Germersheim (8,4 sm), GSCL Germersheimer Seglerclub (8,6 sm).

Hvordan er vejret i Motorbootclub Leopoldshafen?

Sailseer viser for Motorbootclub Leopoldshafen 10-dages udsigten fra ECMWF og GFS og på kortet prognosen time for time fra ni modeller, med officielle varsler og målt vind.

Kilder: OpenStreetMap node/2374939792, OpenStreetMap (service i havnen) (status 2026-10-19) Beliggenhed og faciliteter delvis fra OpenStreetMap (© OpenStreetMap-bidragydere, ODbL).